II Koncert organowy na festiwalu w Płońsku

Zapraszamy w niedzielę, 19 września po Mszy św. o godz. 16.00 do kościoła parafii św. Michała Archanioła w Płońsku na kolejny koncert pn. ,,Z nut i z wyobraźni’’.

Wystąpią: Przemysław Juchniewicz – klarnet i Patryk Podwojski – organy.
W programie:
1. J.S.Bach – arioso z kantaty Bwv 156 ( org + klarnet)
2. Improwizacja: Partita chorałowa w stylu barokowym na temat pieśni: Badźże Pozdrowiona ( organy).
3. M. Reger – Albumblatt Es- Dur ( org+ klarnet).
4. S. Rachmaninow – wokaliza ( org+ klarnet).
5. Improwizacja – Preludium i Fuga w barokowym stylu (organy).
6. A. Piazzolla – Ave Maria (org+ klarnet).
7. Improwizacja na temat ,,Bogurodzicy” ( klarnet + organy).
8. H. A. Stamm – Pick five ( klarnet + organy).
Przemysław Juchniewicz rozpoczął naukę na klarnecie w wieku 9 lat w szkole muzycznej w Bytowie, następnie kontynuował naukę w gdańskiej szkole muzycznej. Ukończył studia licencjackie na Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie dra hab. Grzegorza Wieczorka. Jest laureatem wielu konkursów m. in. 1 miejsce na V International Internet Competition “Musical South Palmyra” oraz II miejsce na International Music Competition Opus 2021.Brał udział w wielu projektach orkiestrowych takich jak International Young Symphony Orchestra i Expat Philharmonic Orchestra na Solidarity Arts.Jest on rozwijającym się, młodym klarnecistą, koncertuje zarówno solo jak i z zespołem. Obecnie współpracuje z Bałtycka Filharmonia Młodych oraz Operą Bałtycką w Gdańsku.”
Patryk Podwojski ukończył z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Gdańsku Wrzeszczu w klasie organów mgr Błażeja Musiałczyka. W 2018 r. ukończył studia magisterskie na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego oraz dr hab. Hanny Dys. Od kwietnia 2018 roku kontynuuje kolejne studia w klasie improwizacji organowej prof. Wolfganga Seifena na Universität der Künste w Berlinie. Od 2015 roku pełni funkcję organisty Archikatedry w Gdańsku- Oliwie.
Patryk Podwojski brał udział w licznych konkursach organowych m.in. Ogólnopolski konkurs organowy w Olsztynie, którego został laureatem. W 2013 roku zajął III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Krasnobrodzie. W 2014 roku zajął I miejsce na XXVI Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rumii. W 2015 i 2018 roku został finalistą IX i X Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J.P. Sweelincka w Gdańsku. W 2016 roku zajął II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Organowym “Vox Polonica Petropolis” w Petersburgu (Rosja) oraz III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Organowej i Kameralnej w Mielcu. W 2017 roku został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Organowego w Białymstoku oraz zdobył „ Złoty Laur Młodego Organisty „ podczas 40 Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Giżycku. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich wybitnych organistów jak prof. Wolfgang Zerer, prof. Józef Serafin, prof. Julian Gembalski, prof. Pierre Pincemaille, prof. Andrea Macinati, Silvester Rostetter, prof. Tomasz Adam Nowak, prof. Ludger Lohman, prof. Pieter van Dijk, dr hab. Tomasz Orlow, dr Michał Markuszewski, prof. Thiery Escaich, Sietze de Vries, prof. Mauricio Croci, Florian Baptiste-Ouvard, dr hab. Jarosław Wróblewski oraz dr hab. Krzysztof Urbaniak.
Patryk Podwojski jest również prezesem Fundacji Promocji Sztuki im. Feliksa Nowowiejskiego, z którą organizuje koncerty muzyki organowej na Pomorzu. Jest dyrektorem Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Żukowie, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej na Kociewiu oraz Braniewskiej Jesieni Organowej. Razem ze znakomitym saksofonistą Szymonem Zawodnym tworzy duet Sound of Fusion. W 2017 roku wydał swoją debiutancką płytę, którą nagrał na wielkich organach bazyliki archikatedralnej w Gdańsku- Oliwie. W 2018 roku wspólnie z innymi trójmiejskimi organistami dokonał pierwszego na świecie nagrania wszystkich partit chorałowych Daniela Magnusa Gronaua, gdańskiego kompozytora i organisty baroku. Koncertuje aktywnie w kraju oraz za granicą jako kameralista oraz solista.
Organizatorzy: Miasta Płońsk, Miejskie Centrum Kultury w Płońsku, Parafia św. Michała Archanioła w Płońsku, Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej im. ks. Eugeniusza Gruberskiego w Płocku.
Patronat medialny: Gość Niedzielny.
Resize text-+=