W sobotę 13 kwietnia br. odbędzie się III Forum Muzyków Kościelnych Diecezji Płockiej. W tegorocznym Forum udział weźmie bp Szymon Stułkowski. Forum Muzyków Kościelnych jest krótką sesją naukową, poświęconą zagadnieniom związanym z muzyką kościelną, ale także przestrzenią dyskusji o problemach muzyki kościelnej w naszej diecezji.
Program wydarzenia przedstawia się następująco:
III FORUM MUZYKÓW KOŚCIELNYCH
DIECEZJI PŁOCKIEJ
Płock, 13 kwietnia 2024 r.,
Sala barokowa opactwa pobenedyktyńskiego
W trosce o piękno muzyki w liturgii
10.00 – Powitanie i rozpoczęcie obrad – ks. dr Marcin Sadowski
10.05 – Proste metody rozwoju Harmonii Praktycznej i Improwizacji dla organistów – Patryk Podwojski
11.00 – Występ uczniów Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej MUSICUM im. ks. Eugeniusza Gruberskiego w Płocku
11.10 – O blaskach i cieniach muzyki kościelnej w Diecezji Płockiej – spotkanie z bp Szymonem Stułkowskim, Biskupem Płockim
12.00 – pytania, ogłoszenia, sprawy różne
12.10 – spotkanie przy kawie
12.30 – Zakończenie
Informacje organizacyjne:
- Do udziału w Forum zobowiązani są wszyscy organiści oraz osoby, które pełnią tę posługę również wówczas, gdy nie mają odpowiedniego przygotowania – jest to okazja do zdobywania koniecznej wiedzy o muzyce kościelnej. Udział organistów jest obowiązkowy – wcześniejsza rejestracja nie jest wymagana, organiści opłatę wysokości 50 zł uiszczają na miejscu (proszę Księdza Proboszcza, by opłatę sfinansowała parafia zatrudnienia);
- do uczestnictwa w Forum Muzyków Kościelnych zapraszamy także dyrygentów chórów, kapelmistrzów orkiestr strażackich i innych, osoby, które opiekują się scholami parafialnymi i parafialnymi zespołami muzycznymi, a także solistów, którzy pełnią posługę muzyczną podczas sprawowania sakramentu małżeństwa lub obrzędów pogrzebowych; ze względu na ograniczoną liczbę miejsc te osoby muszą zarejestrować się na stronie musicum.pl i uiścić opłatę uczestnika (50 zł). Można to zrobić TUTAJ.
- Uprzejmie proszę Księży Proboszczów o sfinansowanie opłaty za osoby, które na co dzień służą w parafii (zarówno organistów, jak i inne zaangażowane osoby)
- Uprzejmie proszę także Księży Proboszczów o takie umawianie ewentualnych posług w parafii w sobotę 13 kwietnia, by organiści mogli uczestniczyć w spotkaniu (ewentualne pogrzeby mogą odbyć się w godzinach popołudniowych, Forum zakończy się o godz. 12.30)
Patryk Podwojski
W 2018 r. ukończył studia magisterskie na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego oraz dr hab. Hanny Dys. W 2021 roku ukończył kolejne studia w klasie improwizacji organowej prof. Wolfganga Seifena na Universität der Künste w Berlinie. W latach 2015- 2021 pełnił funkcję organisty Archikatedry w Gdańsku – Oliwie.
Patryk Podwojski brał udział w licznych konkursach organowych m.in. Ogólnopolski konkurs organowy w Olsztynie, którego został laureatem. W 2013 roku zajął III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Krasnobrodzie. W 2014 roku zajął I miejsce na XXVI Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rumii. W 2015 i 2018 roku został finalistą IX i X Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J.P. Sweelincka w Gdańsku. W 2016 roku zajął II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Organowym „Vox Polonica Petropolis” w Petersburgu (Rosja) oraz III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Organowej i Kameralnej w Mielcu. W 2017 roku został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Organowego w Białymstoku oraz zdobył „Złoty Laur Młodego Organisty „ podczas 40 Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Giżycku.
Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich wybitnych organistów jak prof. Wolfgang Zerer, prof. Józef Serafin, prof. Julian Gembalski, prof. Pierre Pincemaille, prof. Andrea Macinati, Silvester Rostetter, prof. Tomasz Adam Nowak, prof. Ludger Lohman, prof. Pieter van Dijk, dr hab. Tomasz Orlow, dr hab. Michał Markuszewski, prof. Thierry Escaich, Sietze de Vries, prof. Mauricio Croci, Florian Baptiste-Ouvard, dr hab. Jarosław Wróblewski, dr hab. Krzysztof Urbaniak, Karol Mossakowski.
Patryk Podwojski pełni funkcję prezesa Fundacji Promocji Sztuki im. Feliksa Nowowiejskiego, z którą organizuje szereg festiwali organowych. Jest założycielem i dyrektorem kilku Festiwali w Polsce. ( m.in.Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Żukowie, Koncerty organowe na Kociewiu, Braniewska Jesieni Organowa, Festiwal organowy Powiatu Wołomińskiego – od 2022 roku, Ogólnopolski Festiwal Improwizacji Organowej w Bydgoszczy
W 2017 roku wydał swoją debiutancką płytę, którą nagrał na wielkich organach bazyliki archikatedralnej w Gdańsku- Oliwie. W 2018 roku współuczestniczył w pierwszym na świecie nagraniu wszystkich partit chorałowych Daniela Magnusa Gronaua, gdańskiego kompozytora i organisty baroku. Płyta została wydana przez Akademię Muzyczną w Gdańsku. Patryk Podwojski koncertuje aktywnie w kraju oraz za granicą jako kameralista oraz solista. Patryk Podwojski jest również założycielem i prowadzącym ImPro Akademię- inicjatywa, która ma na celu nauczanie i popularyzowanie improwizacji organowej w Polsce. Od 2022 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w katedrze muzyki kościelnej.