Planujecie ślub? Zadbajcie o śpiew i muzykę!

Poniżej kilka wskazówek zaczerpniętych z “Materiałów pomocniczych w ukształtowaniu muzyki i śpiewu podczas celebracji sakramentu małżeństwa”

(https://musicum.pl/archiwa/2282/2282/)

1. Planując ślub warto zadbać o przygotowanie strony muzycznej ceremonii. Dlatego konieczne jest zapoznanie się z wyprzedzeniem z Materiałami pomocniczymi w ukształtowaniu muzyki i śpiewu w celebracji sakramentu małżeństwa, które są „muzycznym przewodnikiem” dla narzeczonych.
2. Narzeczeni, którzy planują zaprosić na ślub zespół lub solistę, który pomoże w wykonaniu śpiewów powinni sprawdzić czy ukończyli oni kurs liturgiczny dla osób pełniących posługę muzyczną podczas ceremonii ślubnej. W przeciwnym razie nie zostanie dopuszczony do udziału w liturgii przez księdza proboszcza lub organistę.
3. Dobierając śpiewy należy pamiętać o odróżnieniu utworów, które zabrzmią podczas liturgii (stanowią część liturgii i muszą odpowiadać temu, co się dzieje w kościele) od utworów, które można wykonać przed rozpoczęciem śpiewu na wejście lub po zakończeniu Mszy św. W liturgii można wykonywać wyłącznie pieśni liturgiczne. Piosenki religijne są dopuszczalne poza liturgią. Jest to wyraźnie zaznaczone w Materiałach pomocniczych.
4. Należy pamiętać, że wszystkie śpiewy muszą być uzgodnione z organistą, który odpowiada za śpiew i muzykę w parafii, na co najmniej tydzień przed planowaną uroczystością.
5. Jeśli zapraszany na ślub solista chce, by akompaniował mu organista parafialny, ten fakt musi zostać ustalony z wyprzedzeniem, najczęściej konieczna będzie także próba.
6. Organista jest pracownikiem parafii i gospodarzem na chórze. Inni zaproszeni muzycy pełnią posługę muzyczną gościnnie. Uszanowanie tego faktu pozwoli uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.

 

Resize text-+=